Zabawy z klockami dla dzieci młodszych

ZABAWY Z KLOCKAMI.

Są drewniane, plastikowe

Oczywiście kolorowe

I na pewno o tym wiesz

Że zbudujesz z nich co chcesz .

Klocki , które znajdują się na pewno w każdym domu gdzie mieszkają dzieci mogą być pomocą do wielu prostych zabaw i miłego spędzenia czasu z naszym maluchem . W czasie tych zabaw dajemy dziecku możliwość  wszechstronnego rozwoju. Między innymi nabywają one doświadczeń związanych z konstruowaniem, kształcą wyobraźnię , mają okazję do wypowiadania się, zdobywają umiejętności segregowania wg cech, tworzą zbiory, uczą się odkładania zabawek na swoje miejsce , rozwijają sprawność ruchową.

Oto kilka propozycji, które można zrealizować w domu.

Zabawy konstrukcyjne:

Mam klocekdorosły recytuje wiersz :

Klocki duże, klocki małe

Klocki różnokolorowe

Plastikowe i drewniane

Dom zbudować z klocków mogę .

Dziecko podaje dorosłemu klocki , a ten układa z nich wieżę tak, aby się przewróciła. Następnie zadaje dziecku pytanie :

Jak myślisz dlaczego nasza wieża się przewróciła?

Po swobodnych wypowiedziach dziecka rodzic wysypuje dużą ilość klocków

Teraz spróbuj zbudować swoją budowlę, aby się nie przewróciła.

Dziecko wykonuje różnorodne własne konstrukcje, można zorganizować wystawkę budowli.

Budujemy drogę

Każdy z uczestników otrzymuje taką samą ilość klocków .Zadaniem każdego jest zbudowanie drogi w taki sposób , aby wykonane odcinki połączyły się.

Teraz maluch może wziąć swoje ulubione samochodziki i bawić się z wykorzystaniem skonstruowanej drogi.

Zabawa matematyczna:

Rozrzucone zabawki :

Na dywanie rozkładamy wymieszane różne rodzaje klocków .

Co tu się stało, kto zostawił taki bałagan? –pytamy dzieci .

Zachęcamy do wypowiedzi lub kontynuujemy opowieść o zabawkach, które bawiły się przez całą noc i nie zdążyły wrócić na swoje miejsca.

Dzieci segregują klocki do pojemników np. wg koloru, kształtu, wielkości .

Zabawy ruchowe:

Mój klocek-zabawa na czworakach:

-dziecko porusza się na czworakach i stara się popychać głową duży klocek. Na hasło : mój klocek-maluch przechodzi do siadu i unosi klocek w ręce do góry.

Zabawa z klockiem-ćwiczenie tułowia

-dziecko stoi w lekkim rozkroku, kładzie przed sobą klocek. Na hasło : klocek w górę wykonuje skłon w przód i podnosi klocek starając się nie zginać nóg w kolanach . Na hasło : Pokaż klocek- unosi go z podłogi, trzyma w obu dłoniach i wykonuje skręty w prawą i w lewą stronę .

Uwaga klocek-z elementem skoku

Rozkładamy klocki w różnych miejscach . W rytmie ulubionej piosenki dziecko porusza się między klockami. Na przerwę w muzyce i hasło Uwaga klocek przeskakują przez wybrane klocki.