Psotny wietrzyk – 3,4, latki – poniedziałek

Dzień dobry Drogie Przedszkolaki!

W tym tygodniu tematyka kompleksowa brzmi: „Hula, psoci, hałasuje, to jesienny wiatr figluje”

Ciekawe czy już wiecie o czym będziemy rozmawiać? 🙂

1. Posłuchajcie zagadki:

Unosi szybowce,
popycha żaglowce.
Obraca wiatraki
siłacz z niego taki!

Nie ma ust – a dmucha,
nie ma skrzydeł – a leci.
Czasem mrozi, czasem chucha.
Co to? Czy odgadną dzieci?

Czujemy go na twarzy,
włosy nam rozwiewa.
Jest niezbędny dla żeglarzy,
głośno szumi w drzewach.

Teraz już na pewno wiecie!

Dzisiaj  będziemy prowadzić obserwację zjawisk pogody,  posłuchamy  i rozpoznamy  odgłosy wiatru,  poznajemy słowa i melodię piosenki, a także  poznamy barwy narodowe, i dowiemy się  jak wygląda polska flaga.

Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_090802_www.google.com

Spójrzcie za okno, czy dzisiaj wieje, czy ruszają się gałęzie drzew, czy liście unoszone są przez podmuchy wiatru?

2. A teraz obejrzyjcie krótki filmik

Spróbujcie zrobić podobne doświadczenie z workiem na śmieci i z suszarką do włosów. Poproście o o pomoc rodziców 🙂

Potrzebny Wam będzie worek na śmieci oraz suszarka do włosów. Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_092926_www.google.com Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_092959_www.google.com

3. Ćwiczenie oddechowe z piórkiem

Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_093151_paperconcept.pl

Jeżeli macie w domu piórko, spróbujcie teraz dmuchać na niego tak, żeby nie spadło na podłogę.

W kolejnym ćwiczeniu zorganizujcie zawody piórkowe z bratem, siostrą, mamą lub tatą. Połóżcie piórko na stole i i dmuchajcie do siebie nawzajem.

4. Usiądźcie teraz wygodnie i posłuchajcie piosenki pt. „Pada deszczyk, wietrzyk wieje”

Pada deszczyk – kap, kap, kap,
idą dzieci – chlap, chlap, chlap.
Wietrzyk wieje – fiu, fiu, fiu,
w liście wpadł i robi szu, szu, szu.

Jeżeli macie w domu cymbałki spróbujcie na nich zagrać na sylaby

kap, kap, kap

chlap, chlap, chlap

fiu, fiu, fiu,

szu, szu, szu

5. „Nasza flaga narodowa” – wysłuchanie wiersza Cz. Janczarskiego, rozmowa o fladze, nauka przyjmowania odpowiedniej postawy podczas jej prezentowania.

Kochani, posłuchajcie uważnie wiersza

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,

biel – serce czyste…

Piękne są nasze

Barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

Jakie kolory znajdują się na fladze?

Którego państwa jest to flaga?

Widzieliście taką flagę?

Gdzie ją widzieliście?

Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_102624_www.google.com Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_102646_www.google.com Opera Zrzut ekranu_2020-11-09_102700_www.google.com

Po rozmowie dotyczącej barw narodowych przypomnijmy dzieciom, jak należy się zachować, kiedy jest prezentowana flaga Polski – zaprezentujmy prawidłową postawę, przypomnijmy, że nie powinno się rozmawiać i trzeba zachować powagę.

6.  „Listki i wiatr” – zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce.

Poroście mamusie o chustkę i stańcie w dowolnym miejscu w w pokoju, słuchając muzyki zatańczcie walca z chustką

Do jutra Kochani!