Wielka Brytania – 5 latki

Dzień dobry Kochani!

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_215340_przedszkouczek.pl

Dzisiaj wybierzemy się w kolejną podroż.

Za chwilkę dowiecie się gdzie, posłuchajcie zagadki słuchowej:)

Znacie ten instrument, jak myślicie, skąd pochodzi?

Pamiętacie nasz wierszyk, powtórzmy go …

Polska leży w Europie, to przedszkolak mały wie.
Aby poznać inne kraje, na wycieczkę jechać chce.

„Samolotem…” – zabawa dydaktyczno-ruchowa –

zapraszamy Was   do samolotu i naśladując ruchy skrzydeł, okrązajcie Wasz pokój  Zatrzymajcie  się teraz

„Good morning!”

Czy domyślają się, gdzie wysiadamy?

Dziś zatrzymamy się w Wielkiej Brytanii

powtórzcie angielskie „dzień dobry”, czyli „Good morning!”

Usiądźcie wygodnie i obejrzyjcie mapę Wielkiej Brytanii ….

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_220506_www.google.com

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_220629_przedszkouczek.pl

• W jakim języku było nasze przywitanie? (W języku angielskim, którego się uczymy)
  • Jak inaczej moglibyśmy się przywitać? (Hello)
  • Czy to daleko od Polski? (dziecko może zmierzyć tę odległość linijką)
  • Dlaczego nie wybraliśmy się tam pociągiem, a samolotem? (Wielka Brytania to wyspa i musieliśmy przelecieć nad wodami. Jest to właściwie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, w którego skład wchodzi Anglia, Walia, Irlandia Północna i Szkocja, z której pochodzą słuchane na początku dudy – pokazujemy kartę obrazkową. W Wielkiej Brytanii nie ma prezydenta, jak w Polsce, ale rządzi nią królowa Elżbieta)
  • Co jest wokół tego kraju? (Ocean Atlantycki, Morze Północne, Kanał La Manche i Morze Irlandzkie)
  • Jaka jest tam pogoda? (jest to wyspa, więc otaczają ją wody, co wpływa na klimat. Jest on chłodny i deszczowy, choć w wyniku globalnego ocieplenia coraz częściej występują tam upały.)
  • Co wiecie o tym kraju? (głównym językiem jest oczywiście język angielski, ale poszczególne wyspy mają też swoje odrębne tj. walijski, irlandzki i języki szkockie)
  • Czy znacie stolicę Wielkiej Brytanii? Jej nazwa rozpoczyna się na Lond…(pokazujemy dzieciom stolicę na mapie)
  • Czy ktoś był w Wielkiej Brytanii?

Obejrzyjcie teraz mapę Wielkiej Brytanii, jakie ma kolory ?

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_220915_www.google.com

„Five o’clock” – zabawa dydaktyczna

Obejrzyjcie ilustracje:

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221135_www.google.com

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221443_www.google.com

jak myślicie, jaki angielski zwyczaj może to oznaczać?

Wskazuje na herbatę i zegar, pyta, jaka jest na nim godzina.

kiedyś w Anglii był zwyczaj picia herbaty – najlepiej mocnej – o godzinie 5 popołudniu. Był to swego rodzaju podwieczorek, a herbacie towarzyszyły ciastka. Obecnie nie zawsze ludzie mają o tej godzinie czas na tzw. „tea time”, ale Królowa nadal celebruje tę tradycję. Anglicy jednak ciągle uwielbiają mocną herbatę, którą dolewają do mleka.

Skąd wiemy, że jest godzina piąta?

Jaką cyfrę pokazuje wskazówka dłuższa, a jaką krótsza?

Gdy dłuższa wskazówka jest na cyfrze 12 to mamy pełną godzinę, którą pokazuje krótsza wskazówka.

„Zegary” – zabawa ruchowa

Na hasło: „zegar!”, dzieci wołają „bim-bom”, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę. Na hasło: „zegarek!”, dzieci maszerują, wołając „tik-tak”, natomiast na: „mały zegarek”, dzieci biegają swobodnie wołając: „tiku-tiku”. Zabawę prowadzimy dwukrotnie wypowiadając każde hasło.

„Spacer po Londynie” – zabawa dydaktyczna –

Obejrzycie  zdjęcia ważnych miejsc Londynu.

Popatrzcie  na ilustrację czerwonego piętrowego autobusu.

Takie autobusy są jej znakiem charakterystycznym.

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221859_przedszkouczek.pl

1. Pałac Buckingham – to tu mieszka rodzina królewska. Jest w nim 600 komnat. Na jego straży stoi gwardia szwajcarska – nauczycielka pokazuje jej zdjęcie i prosi o opisanie wyglądu strażników.
  2. Big Ben – to wieża zegarowa z dzwonem. Zegar znajduje się na każdej z czterech jej stron, a dzwon wybija precyzyjnie co godzinę.
  3. London Eye – koło obserwacyjne, karuzela typu diabelski młyn, nad rzeką Tamizą. Zbudowano je na początek nowego milenium, czyli w roku 2000.
  4. Tower Bridge – most zwodzony (tzn. ruchomy, pozwalający na przepływ statków) nad Tamizą. Są to dwie wieże połączone dwoma kładkami dla pieszych.
  5. budka telefoniczna – symbol Wielkiej Brytanii. Gdy telefony nie były jeszcze tak powszechne, żeby zadzwonić, trzeba było skorzystać z takiej budki, w której znajdował się telefon. Obecnie nie są one już tak potrzebne, więc przerabia się je na inne punkty, np. miejsce do naprawy i naładowania telefonów.

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221908_przedszkouczek.pl

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221921_przedszkouczek.pl

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221935_przedszkouczek.pl

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221945_przedszkouczek.pl

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_221958_przedszkouczek.pl

Opera Zrzut ekranu_2020-06-25_222010_przedszkouczek.pl

„Król i królowa” – zabawa ruchowa –

dzieci chodzą dostojnie po sali do muzyki „Marsz Redeckiego”. Na zatrzymanie utworu znajdują sobie parę i nawzajem się sobie kłaniają.

Teraz Waszym zadaniem jest biegać na palcach.

Gdy muzyka zostaje zatrzymana, to dzieci szukają i ponownie kłaniają się. Zabawę powtarzamy 4-5 razy

Na koniec wybierzcie dowolną pocztówkę z wielkiej Brytanii i pokolorujcie ja najpiękniej jak umiecie 🙂

Opera Zrzut ekranu_2020-06-26_062553_www.google.com

Opera Zrzut ekranu_2020-06-26_062517_www.google.com