Wakacyjna walizka- 3,4 latki

Dzień dobry drogie przedszkolaki 🙂 Dziś zaczynamy nowy tydzień, w którym poznamy ciekawe miejsca w Polsce, które możemy odwiedzić latem. W tym tygodniu nasz temat kompleksowy to „Gdzie spędzimy wakacje?”.

Zobaczmy na filmie jakie krajobrazy możemy zobaczyć w Polsce.

Żeby wyjechać w dłuższą  wakacyjną podróż musimy się spakować, zobaczcie w czym możemy zabrać swoje rzeczy:

WALIZKA

walizka

PLECAK

plecak

TORBA

torba

Natomiast wybierając się gdzieś na krótko, na przykład na piknik, albo nad rzekę, wystarczy, że zabierzemy ze sobą:

KOSZYK

kosz

TORBA Z MATERIAŁU

torba z materialu

W zabawie odwiedźmy różne miejsca:

„Wakacyjne zabawy” – zabawa naśladowcza. Rodzic wystukuje rytmy (dowolny instrument lub muzyka)  o zróżnicowanym tempie i opisuje zabawy – dzieci naśladują.
Przykładowe opisy:
– Wspinacie się na wysoką górę, zbiegacie z górki.
– Wbiegacie do morza, tyłem uciekacie przed falami.
– Zbieracie muszelki.
– Płyniecie łódką: wiosłujecie wolno, raz z jednej strony, raz z drugiej, coraz szybciej, bardzo szybko.
Podczas przerwy w muzyce dzieci nieruchomieją.

„Pakujemy się” – sporządzanie listy artykułów najpotrzebniejszych w podróży.  Niedługo wakacje. Z rodzicami  wybierzecie się  w ciekawe miejsca. Na pewno trzeba będzie odbyć długą podróż. Pomyślcie, co będzie potrzebne na czas podróży i pobytu na wakacjach. Następuje burza mózgów. Dzieci wymieniają nazwy potrzebnych rzeczy z uwzględnieniem miejsca pobytu, np. to, co przyda się w górach, nie musi być potrzebne na plaży, lub to, co będzie potrzebne w lesie, może nie przydać się w mieście. Następnie  ustalcie  listę rzeczy potrzebnych w górach, na wsi, nad morzem.

Wykonajcie kartę pracy:

karta pracy

Teraz zabawmy się w „Ciężki plecak” – zabawa naśladowcza. Rodzic  wyznacza tasiemką trasę i mówi: Idziemy dzisiaj na wycieczkę i bierzemy ze sobą plecaki. W plecaku są same potrzebne rzeczy. Plecak jest ciężki. Zakładamy ciężkie plecaki – dzieci naśladują tę czynność. I dalej: Idziemy wyznaczonym szlakiem. Dzieci naśladują dźwiganie plecaka, idąc po wyznaczonej trasie.

Na zakończenie pobawmy się piłką przy znanej Wam piosence :