Świat osób z niepełnosprawnością to nasz świat – 5 latki

Dzień dobry!

Opera Zrzut ekranu_2020-06-03_094122_przedszkouczek.pl

Powitajmy się wierszykiem 🙂

Stoimy razem ramię przy ramieniu (zbliżamy do siebie ramiona)
możemy być wielcy w oka mgnieniu.
(podnosimy rękę wysoko)
Możemy być bardzo mali,
(zniżamy rękę)
ale nigdy nie będziemy sami.
(łapiemy się za ręce i siadamy na dywanie)

Dzisiaj porozmawiamy na bardzo ważny temat jakim jest niepełnosprawność.

A czy wy wiecie co to trudne słowo oznacza???

„Osoba z niepełnosprawnością” – pogadanka

Opera Zrzut ekranu_2020-06-03_094639_przedszkouczek.pl
– Co to jest?
– Co oznacza ten znak?
– Gdzie możemy go spotkać?

To miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i najczęściej jest zlokalizowane najbliżej wejścia do danego budynku.

Kim jest osoba z niepełnosprawnością?

– Czym ona różni się od nas, gdy jesteśmy chorzy?

Schorzenie, które ma ta osoba, ogranicza jej życie. Często uniemożliwia naukę czy pracę w sposób trwały, tj. może nigdy nie minąć czyli nie da się z tego wyleczyć.

„Ciuciubabka” – zabawa ruchowa

Zapraszamy Was  teraz  do zabawy w popularną ciuciubabkę –  zawiązuje oczy i kilka razy obracamy ją dookoła. Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Opera Zrzut ekranu_2020-06-03_095518_mamotoja.pl

„Znajdź to” – zabawa dydaktyczna

Przewiązuje dziecku oczy apaszką i kładziemy  gdzieś jakiś przedmiot, np. klocek. Dziecko z zawiązanymi oczami próbuje odnaleźć klocek, a po chwili dajemy mu wskazówki, jak ma się poruszać, by go odnaleźć.

Po zabawie pytamy dziecko?

• Jak się czułeś?
  • Czy było to przyjemne?
  • Czy się bałeś?
  • Co widziałeś?

Osoby, które mają na tyle słaby wzrok lub nie mają go wcale, że przez całe życie mają tak jak Wy, gdy mieliście zawiązane oczy .

• Jak nazywamy taką osobę? (osoba niewidoma)
  • Skąd one wiedzą, jak się poruszać, gdzie się zatrzymać itp.?
  • Jak możemy im pomóc?

Obejrzyjcie teraz filmik.

Pobawimy się teraz w tor przeszkód.

Będzie Wam do tego potrzebna opaska do przewiązania oczu a także kijek

„Tor przeszkód” – zabawa ruchowa

Ustawimy na dywanie tor przeszkód np z krzeseł i zabawek. Zawiązujemy dziecku oczy apaszką. Jego zadaniem jest przejść tor przeszkód, za pomocą laski  wyczuwając przeszkody i dotrzeć na drugi koniec toru.

„Słyszę” – zabawa dydaktyczna

A teraz posłuchajcie:

• Co usłyszeliście?
  • Skąd wiedziecie, że to była burza i deszcz?
  • Co zrobicie, gdy usłyszycie takie dźwięki?

„Co jeśli…” – zabawa dydaktyczna

Obejrzycie film „INTEGRACJA – Osoby z niepełnosprawnością ruchową”.

• Chłopcu siedzącemu na wózku inwalidzkim wypadła z ręki zabawka. Co robisz?
  • Dziewczynka, która nie widzi (ma chore oczy) wybiera się na spacer i potrzebuje takiej samej pary skarpet. Co robisz?
  • Chłopiec, który ma rękę w gipsie potrzebuje zapiąć sweter. Co robisz?
  • Bawisz się z kolegami piłką na placu zabaw. Przyjeżdża chłopiec na wózku inwalidzkim, który też chce się pobawić piłką. Co robisz?

Każdemu z nas może się przytrafić niepełnosprawność nasza czy naszych bliskich, ale mimo to można normalnie żyć. W dzisiejszych czasach jest mnóstwo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i stają się one coraz bardziej samodzielne, ale dobrze, gdy oferujemy im swoją pomoc, towarzystwo.

„Rymy” – zabawa dydaktyczna

Na koniec zapraszamy Was do zabawy w rymy 🙂

Rozkładamy na dywanie odwrócone obrazki,  odkrywamy po dwa i nazywamy je, szukając rymów. Jeśli się uda – zabierają je, a jeśli nie – odwracają z powrotem. Zabawa trwa do momentu odnalezienia wszystkich rymów.