Mój tata – 5 – latki

Dzień dobry Kochani!

Dzisiaj porozmawiamy na temat naszych TATUSIÓW 🙂

Opera Zrzut ekranu_2020-05-27_101053_przedszkouczek.pl

Ale zanim to zrobimy pobawimy się w zabawę „Dektektyw”

Dziecko mówi zagadkę na temat wybranego przedmiotu w pokoju.  Następnie  próbuje  wskazać przedmiot, o którym była mowa. Ta osoba która odgadnie mówi kolejną zagadkę.

Dzień Taty – jest to święto, które jest obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich tatusiów. Data obchodów tego święto jest zależna od danego kraju np. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii Dzień Taty obchodzony jest 19 marca, a w Grecji w trzecią niedziele czerwca. U nas w Polsce obchodzimy Dzień Taty 23 czerwca, a ponieważ jest to tuż przed wakacjami i część z dzieci będzie wtedy odpoczywać  to o tatusiach porozmawiamy dzisiaj:)

Pobawcie się teraz w zabawę ruchową 🙂

„Jedziemy z tatą na zakupy”  – dzieci poruszają się swobodnie.  Na hasło: „Jedziemy na zakupy” dzieci zatrzymują się i ustawiają ręce, tak jakby kierowały samochodem. Zabawę powtarzamy czterokrotnie.

Posłuchajcie teraz wierszyka o tatusiu.Słuchajcie uważnie, żeby zapamiętać jak najwięcej szczegółów 🙂

Tatusiu kochany

Tatusiu kochany!
Ja Cię ucałuję.
Szczerze powinszuję.
Byś nam długo żył,
zawsze zdrowy był.
Za to, gdy dorosnę
wszystko w domu zrobię.
A tatuś w fotelu
niech odpocznie sobie!

Spróbujcie odpowiedzieć teraz na pytania :

• Co to znaczy winszować? (życzyć, składać życzenia, gratulacje)
  • Do kogo skierowany jest ten wiersz? Kto obchodzi święto?
  • Co życzy autor wiersza tacie?
  • A wy w jakich czynnościach pomagacie swojemu tacie?
  • A Wy jak zamierzacie świętować „Dzień Taty”?

„Kwiaty dla taty” – zabawa matematyczna.

Wytnijcie wazon i wybrane przez siebie kwiatki 4-5 kwiatków 🙂

Opera Zrzut ekranu_2020-05-27_102524_przedszkouczek.pl

wazon-rainbow-diamonds-34cm-kolorowy_2

Następnie połóżcie przed sobą emblematy kwiatów i wazonu.  Mówimy liczbę i prosimy aby  dziecko umieściło w wazonie tyle kwiatów.  Następnie przechodzimy do zdań np.:

• Ania włożyła do wazonu 1 czerwony i 4 żółte kwiatki. Ile kwiatów do wazonu włożyła Ania?
  • W wazonie były 6 kwiaty 2 zwiędły. Ile kwiatów zostało w wazonie?
  • Marysia podarowała tacie 6 fioletowe i 1 biały kwiat. Ile kwiatów podarowała tacie Marysia?

„Zbieramy kwiaty” – zabawa ruchowa – dzieci swobodnie poruszają się pokoju, w rytm muzyki. Gdy przestanie grać muzyka, dywan zamienia się w kwiatową łąkę, wtedy dzieci kucają i naśladują zbieranie kwiatów. Zabawę powtarzamy trzykrotnie.

„Kwiaty w wazonie” – wykonanie karty pracy – malujemy w wazonie tyle kwiatów ile kropek jest na wazonie 🙂

Opera Zrzut ekranu_2020-05-27_104918_przedszkouczek.pl

Na koniec zapraszamy Was do zabawy „Tata nas woła”

dzieci spacerują po sali w rytmie piosenki „Piosenka dla taty”. Na przerwę w muzyce  wymieniamy nazwy czynności, które dzieci próbują zobrazować ruchem, np. jazda samochodem, naprawa roweru, odkurzanie, przybijanie gwoździ itd. Zabawę prowadzimy 5-6-krotnie.