Ziemia – 3,4, – latki – Biedroneczki, Motylki – 15.04

Dzień dobry Kochani!

Kontynuujemy tematykę związaną z ekologią. Dzisiaj poznamy  krótką historię święta ziemi. Nauczymy się  się drugiej zwrotki piosenki „Nasza planeta”, ułożymy puzzle, a także nauczymy się na pamięć wiersza „Przysięga dla Ziemi”!

Opera Zrzut ekranu_2021-04-15_093903_przedszkouczek.pl

Zatem zaczynamy!

1. Dzień Ziemi – pogadanka

Dokładnie za tydzień, bo 22 kwietnia będzie obchodzony „Dzień Ziemi”.

Słyszeliście już kiedyś o tym dniu?

Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku. Celem święta jest promowanie (przekazywanie wiedzy) proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie (już od 1970 roku). Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić ludziom, jak ważna jest ochrona  Naszej Planety. Ponadto rozwijający się przemysł czy coraz większa liczba samochodów  wpływają na zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy (smog) oraz na zmianę klimatu na Ziemi. Warto więc pamiętać o tym, że każdy z nas może mieć wpływ na ochronę jej naturalnych zasobów, które są bezcenne.

2. „Obroty kuli ziemskiej” – zabawa ruchowa

Dziecko maszeruje w rytmie klaskania przez mamę. Raz szybciej, a raz wolniej. Na przerwę klaskania, dziecko obraca się kilka razy dookoła własnej osi i zmieniają kierunek poruszania się. Zabawę powtarzamy 4-5-krotnie.

3. „Błękitna planeta” – wykonanie pracy plastycznej

Wydrukujcie szablon  Planety Ziemi z zaznaczonymi kropkami w kolorze czarnym, zielonym i niebieskim.

Opera Zrzut ekranu_2021-04-15_094001_przedszkouczek.pl

Do pracy plastycznej potrzebny Wam będzie papier kolorowy/bibuła/plastelina, w zależności co macie w domku.

Możecie podrzeć skrawki papieru kolorowego na małe kawałki/zrobić małe kulki z bibuły/rozcierać plastelinę i wyklejają planetę zgodnie z zaznaczonymi kropkami.

Co oznacza kolor zielony? (lądy, lasy),

niebieski? (oceany, morza)

czarny ?(przestrzeń kosmiczną).

4.  „Dookoła Słońca” – zabawa ruchowa

Do zabawy możecie zaprosić cała rodzinkę, im więcej osób tym lepiej!

„Słońce” – piłkę kładziemy na środku, a Wasza rodzinka tworzy duże koło i porusza się po kole w trakcie refrenu piosenki „Nasza planeta”; dookoła własnej osi i dookoła piłki (jak Ziemia dookoła Słońca) w trakcie zwrotek piosenki. Zabawę prowadzimy przez czas trwania piosenki zmieniając kierunek poruszania się, aby nie zakręciło nam się w głowie.

5. „Przysięga dla Ziemi” – nauka wierszyka

Posłuchajcie słów wierszyka czytanego przez mamę, a następnie powtórzcie go kilka razy!

Przysięga dla Ziemi

Ziemio,
Nie chcemy abyś była zniszczona,
chcemy żebyś była cała zielona,
więc przysięgę Ci składamy,
że zniszczyć Ciebie nie damy !!!

Jak myślicie?

• Jakiej Ziemi nie chcemy?
  • Chcemy, żeby Ziemia była jaka?
  • Co przysięgamy Ziemi?
  • Jak to zrobimy?

A teraz powtórzcie jeszcze raz przysięgę maszerując po pokoju, wysoko unosząc kolana!

6. „Nasza planeta” – nauka piosenki

Podczas zabawy ruchowej na pewno przypomnieliście sobie sowa 1 zwrotki piosenki.

Posłuchajcie drugiej zwrotki i powtórzcie jej słowa kilka razy.

1. Nasza planeta wzywa nas,
Na Ziemi misję zacząć czas.
Wołamy głośno S.O.S.
Pomoc potrzebna Ziemi jest.

Ref. Trzeba nam zieleni,

2. Ekologiczna misja trwa,
Sadzimy drzewa gdzie się da.
Wołamy głośno S.O.S.
Pomoc potrzebna Ziemi jest.

Ref. Trzeba nam zieleni,
Trzeba nam zieleni,
Pomogą w tym dzieci.

I to już wszystko a dzisiaj!

Miłego dnia 🙂