Nowy rok szkolny!

Drodzy Rodzice, drogie Przedszkolaki!

Wakacje wielkimi krokami dobiegają końca. Zapraszamy od 02.09 w zadeklarowanych godzinach.

Pamiętajcie żeby zabrać ze sobą dobry nastrój :) Zebranie organizacyjne odbędzie się w pierwszych dniach września, o czym wcześniej poinformujemy. Zapraszamy do lektury, szczególnie rodziców i dzieci, które pierwszy raz przekroczą progi naszego przedszkola :)

Przygotowanie do nowego roku szkolnego– ważne informacje

Pierwsze dni w przedszkolu to trudny sprawdzian zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Proponujemy kilka bardzo prostych, lecz (mamy nadzieję) istotnych rad dla potrzebujących wsparcia,
aby przygotować siebie i dziecko do nowej, czasem trudnej sytuacji:
1. Niezbędne jest to, by mieć zaufanie do pracowników przedszkola, my również staramy się, by dzieci dobrze czuły się w nowym miejscu, odczuwały jak najmniejszy stres przy rozstaniu z rodzicami i podczas pobytu w placówce. Może troszkę uspokoi fakt, że po rozmowach ze znajomymi z sąsiedztwa i odwiedzinach w placówce dobrze wybraliście przedszkole.
2. Musimy być gotowi do przyjęcia protestów dziecka, jego złości i lęków, okazywania naturalnych emocji w nowej sytuacji, bo każdy ma do tego prawo. Przecież dorosły też walczy z silnymi emocjami w nowych sytuacjach zawodowych czy towarzyskich.
3. Dziecko musi wiedzieć, że przedszkole to miejsce, w którym poza przyjemnymi sytuacjami obowiązują różne zasady i normy, których trzeba przestrzegać (w grupie jest 25 dzieci i tylko jedna nauczycielka). Wszędzie tam, gdzie przez kilka godzin wielu ludzi spędza czas, muszą obowiązywać jakieś zasady, by wszyscy byli bezpieczni i zadowoleni.
4. Dziecko musi wiedzieć, że pani w przedszkolu troszkę zastępuje mamusię i można się przytulić, wyrazić swe potrzeby, o wszystko zapytać, ale też trzeba jej słuchać.
5. Niedopuszczalne jest straszenie przedszkolem! Przedszkole należy prezentować dziecku jako miejsce nieograniczonych możliwości zabawy, zdobywania nowych umiejętności i doświadczeń, nowych kontaktów z rówieśnikami.
6. Udany debiut w przedszkolu zależy od tego, czy dziecko ma okazję do zabaw z rówieśnikami. Jeśli potrafi dzielić się zabawkami i uczestniczyć we wspólnych zabawach, łatwiej przystosuje się do życia w grupie. Dlatego warto zapewnić mu jak najwięcej kontaktów z rówieśnikami.
7. Kandydat na przedszkolaka powinien umieć samodzielnie korzystać z ubikacji, rozebrać się, odkładać rzeczy na umówione miejsce, pić z kubka i posługiwać się łyżką.
8. W drodze do przedszkola należy wytwarzać miłą atmosferę, podkreślać, że dziecko jest duże, mądre, odważne i na pewno da sobie radę. Poczucie własnej wartości i silna motywacja są bardzo ważne dla malucha w tym trudnym dla niego okresie.
9. Pożegnanie powinno odbywać się z uśmiechem, bez łez i smutnych spojrzeń oraz bez zbędnego przedłużania momentu rozstania. Długie rozstanie z rodzicem wzmaga niepokój i utrudnia nawiązanie kontaktu z nauczycielką i innymi dziećmi.
10. Rodzic pozostawiając dziecko musi być przekonany, że nie stanie się mu żadna krzywda. Dlatego nie powinien okazywać zdenerwowania ani niepokoju. Dziecko jest doskonałym obserwatorem i widząc, że mama jest zdenerwowana sądzi, że jemu coś grozi, a wtedy żadne argumenty nie są skuteczne. Spokojne, zdecydowane rozstanie sprawia, że nawet bardzo rozpaczające dziecko szybko się uspokaja, oswaja i nawiązuje kontakt z rówieśnikami.
11. Jeżeli dziecko w pierwszych dniach płacze tylko przy rozstaniu, a w ciągu dnia chętnie się bawi z innymi dziećmi, bierze udział w zabawach, jest aktywne w grupie, zjada posiłki które lubi – możemy być pewni, że po krótkim czasie nie będzie miało żadnych problemów.
12. Aby pomóc dziecku w pierwszych trudnych dniach w przedszkolu możemy skrócić czas jego pobytu i stopniowo go wydłużać. Nie wolno jednak obiecywać dziecku, że będzie zabrane do domu po śniadaniu czy po obiedzie i nie dotrzymać obietnicy. Dziecko jest zawiedzione i bardzo cierpi z tego powodu, a także traci zaufanie do dorosłych.
13. Bywa też, że po kilku dniach bardzo chętnego pozostawania w przedszkolu dziecko zaczyna płakać i protestować, ponieważ zaspokoiło ciekawość poznawania nowych zabawek, nie chce akceptować dzielenia się z innymi, ustępowania, podporządkowania zasadom grupowego życia.
14. Jeśli chodzenie do przedszkola jest dla dziecka koniecznością, należy być konsekwentnym i nie okazywać wobec niego wahania. Powoli zrozumie ono, że przedszkole jest jego „obowiązkiem” i kiedy zaakceptuje nowy układ społeczny, pobyt w przedszkolu stanie się dla niego po prostu przyjemnością, czego życzymy dzieciom i rodzicom, a w trosce o dobre samopoczucie wszyscy pracownicy naszego przedszkola służą radą i pomocą w każdej sytuacji.
Wierzymy w to, że razem pokonamy wszystkie trudności!

 

Odnośnika do całego artykułu

To Top