Moja miejscowość- 6 latki- żabki

1.  Tematem dzisiejszego dnia jest „ NASZA MIEJSCOWOŚĆ”
    Posyłam propozycje prac plastycznych dla dzieci do wyboru.

Na wstępie proszę zapoznać  dziecko z herbem Wilkowic  i logo, opowiedzieć fragment legendy naszej wioski ( nazwa pochodzi od założyciela.  Na początku XIV w. opat klasztoru cystersów z Rud koło Raciborza – o imieniu Wilk – założył na zboczach Magurki wieś Wilkowice), pokazać dziecku ciekawe i charakterystyczne  miejsca w Wilkowicach

HERB WILKOWIC

LOGO

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE

przedszkole

DWORZEC KOLEJOWY

dworzec

ZBIORNIK RETENCYJNY NA WILKÓWCE

zbiornik

KOŚCIÓŁ KATOLICKI

kosciol

POMNIK  „BOHATEROM WOJNY POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY 1939-1945 WDZIĘCZNI OBYWATELE WILKOWIC 1952″.

pomnik

STRAŻ POŻARNA

straz

SZPITAL KOLEJOWY

szpital

1. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” – prezentacja stroju krakowskiego. Proszę omówić z dziećmi elementy stroju krakowskiego: odczytać i pokazać.

stroj

Chłopak nosi czapkę krakuskę, czyli czerwoną rogatywkę otoczoną czarnym barankiem, przystrojoną pękiem pawich piór i kolorowymi wstążkami. Na białą lnianą koszulę, ozdobioną pod szyją czerwoną tasiemką, zakłada długi do kolan kaftan bez rękawów, szyty z ciemnego sukna, z czerwonym podbiciem, obszyty dekoracyjnymi chwościkami i guzikami. Kaftan opasuje białym skórzanym pasem nabijanym ćwiekami. Z boku pasa zwisają ozdobne blaszki zwane brzękadełkami. Portki, czyli jasne płócienne spodnie w czerwone prążki nosi wpuszczone w wysokie skórzane buty z cholewami. Mężczyźni przywdziewają jako okrycie wierzchnie białą sukmanę z czerwonymi wypustkami.

stroj 2

Nakryciem głowy dziewczyny jest wianek ze sztucznych kwiatów przybrany kolorowymi, spływającymi na plecy wstążkami. Na śnieżnobiałą, ozdobioną angielskim haftem koszulę zakłada aksamitny gorset wyszywany kolorowym haftem, przystrojony błyszczącymi, różnobarwnymi cekinami, koralikami, chwościkami, tasiemkami i wstążeczkami. Kwiecistą, suto marszczoną spódnicę przewiązuje w pasie białym, tiulowym fartuszkiem zwanym zapaską, którego ozdobą jest misterny haft angielski. Na nogach nosi trzewiki, najczęściej czarne, związywane czerwoną tasiemką. Uzupełnieniem stroju są naturalne korale, których czerwień pięknie kontrastuje z bielą koszuli.

3. „PASKI, KWIATKI I KRATECZKI” – praca plastyczna
Połącz kropki i proszę ozdobić obrazek dowolną techniką: materiałem, plasteliną, papierem kolorowym, pokoloruj kredkami lub pomaluj farbami. Można dokleić elementy dekoracyjne: cekiny koraliki wstążki.

Ilustracja do rysowania po kropkach: Strój łowicki Tydzień XXIX Święta, święta, biją dzwony Dzień 1. Co to jest tradycja?

Ilustracja do rysowania po kropkach: Strój łowicki
Tydzień XXIX Święta, święta, biją dzwony
Dzień 1. Co to jest tradycja?

4. POKOLORUJ ZGODNIE Z KODEM – w rzędach poziomych mają być dachy takiego samego koloru jak trójkąt z boku. W rzędach poziomych prostokąty pokolorowane jak wzór na dole. Dorysuj elementy w pionowych rzędach jakie są na górze w okienkach

karta kody

1. MÓJ DOMEK MARZEŃ – kolorowej wg pomysłu.

karta dom

6. „UŁÓŻ WYRAZ Z SYLAB”- ćwiczenia czytaniu, proszę wyciąć sylaby, można wydrukować 2 razy, następnie dziecko próbuje czytać sylabę (łączyć) i tworzy z sylab wyrazy: MAMA, TAMA, LATO, MATA, MODA, TOLA, DATA i czyta wyrazy.

karta sylaby – plik do pobrania

1. Zapraszam do oglądanie legendy:

SMOK WAWELSKI

GNIAZDO BIAŁEGO ORŁA