Balonowy pakiet- różnicowanie głosek syczących i szumiących

Two kids outdoor holding balloons together

Dzieci będą mogły utrwalać opozycyjne głoski korzystając z balonowej karty pracy.

Dla rodziców do pobrania BALONOWY PAKIET KART PRACY do ćwiczeń logopedycznych, w których motywem przewodnim są lubiane przez dzieci – balony!

Co ćwiczymy z „Balonowym pakietem kart pracy”:

• Ćwiczymy słuch fonemowy, różnicując głoski: S/SZ, Z/Ż-RZ, C/CZ, DZ/DŻ.

• Doskonalimy percepcję wzrokową i poszerzamy pole spostrzeżeniowe – łącząc balony z dzieckiem oznaczonym odpowiednią głoską.

• Usprawniamy aparat mowy, wymawiając wyrazy z zachowaniem poprawnego układu narządów artykulacyjnych.

• Utrwalamy głoski syczące i szumiące w nagłosie w wyrazach (lub w innym położeniu w zależności od etapu terapii).

• Wesoło się bawimy, kolorując obrazek!

Dzieciom uciekły baloniki ,proszę pomóż im je złapać. Każde dziecko ma swoją głoskę, jeśli potrafisz przeczytać wyrazy na balonikach to świetnie a jeśli jeszcze sprawia Ci to trudność poproś o pomoc rodziców. Powtarzaj przeczytane wyrazy z kolejnych baloników i za pomocą ołówka czy flamastra połącz je z odpowiednim dzieckiem .

Pamiętaj ,że przy artykułowaniu głosek z szeregu syczącego s, z, c, dz.

Twój  język spoczywa na dole jamy ustnej, jego czubek lekko przylega do dolnych ząbków, a boki są lekko uniesione.

Wargi są rozciągnięte, jak podczas mówienia samogłoski „iiiiiiii”.

Pamiętajcie także, że ząbki są delikatnie złączone.

Pamiętaj również jak zachowuje się Twoja buzia podczas artykulacji głosek z szeregu szumiącego czyli sz, rz, cz, dz.

Podczas wypowiadania głosek szumiących, ważne i niezbędne są trzy zasady:

1. Czubek języka podnosi się i zbliża prawie dotykając wałka dziąsłowego.

2. Ząbki są złączone (ale nie zaciśnięte).

3. Usta układają się w ryjek.

Świetnie wszystko powtórzone to do dzieła. Życzę owocnej zabawy z balonikami.

KARTY PRACY DO POBRANIA W PDF. Jeśli pobiorą Państwo karty pracy czarnobiałe, to proszę aby dziecko pokolorowało baloniki. Może kolorować i jednocześnie powtarzać dany wyraz aż do wypełnienia kolorem  danego balonika. POWODZENIA !!!

KARTY PRACY ( KOLOR/ BW)

balony-C-CZ-BW

balony-C-CZ-kolor(1)

balony-DZ-DŻ-BW (1)

balony-DZ-DŻ-kolor

balony-S-SZ-BW

balony-S-SZ-kolor

balony-Z-Ż-RZ-BW

balony-Z-Ż-RZ-kolor

Pomysły zaczerpnięto ze strony Logopestka.pl.