Przekazania wakacyjne

Kochani, dziś podsumujemy sobie informacje o wyjazdach na wakacje oraz przypomnimy sobie zasady bezpieczeństwa 🙂

Jeśli macie w domu jakieś pocztówki z wakacji, wyciągnijcie je , pooglądajcie, powiedzcie co na nich widzicie.  Spróbujcie je posegregować tematycznie np. zwierzęta, kwiaty, góry, morze, pomniki, zabytki, parki.

Propozycje pytań:
– Dlaczego na pocztówkach znajdują się różne obiekty, zwierzęta i inne ciekawostki?
– Dlaczego kupujemy i wysyłamy kartki pocztowe?
– Do kogo je wysyłamy?
– Co najczęściej piszemy na pocztówkach?
– Kogo pozdrawiamy?
Dzieci udzielają wyczerpujących odpowiedzi.

Popatrzcie na nasze przykładowe pocztówki z wakacji:

pocztowki

pocztowki1

pocztowki2

pocztowki3

Czas na zabawę  pt. „Zabawy wakacyjne” – zabawa naśladowcza przy muzyce. Dzieci przy akompaniamencie muzyki naśladują ruchem zabawy wakacyjne: pływanie w morzu, skoki do wody, wspinanie się po górach, wiosłowanie łódką, odbijanie piłki, budowanie zamków z piasku.

Każdy z Was może również stworzyć swoją pocztówkę z wakacji, możecie to zrobić teraz, albo jak wrócicie z jakiegoś wakacyjnego wyjazdu, aby uwiecznić Wasze wspomnienia . „Pocztówka z wakacji” – tworzenie własnej kompozycji z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (muszelki, piasek, patyczki, kora, pióra, listki, suche kwiaty i trawy, różnorodne nasiona, np. noski z klonu), kaszę, tacki styropianowe oraz klej.  Wnętrze tacki styropianowej smarujecie gęstym klejem i przyklejacie według własnego pomysłu kompozycję z traw, liści, muszelek. Całość posypujecie piaskiem, kaszą lub makiem.  Utworzone w ten sposób prace należy odstawić na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia . Mamy nadzieję, że podzielicie się z nami swoimi pięknymi pocztówkami i wyślecie do nas zdjęcie.

Przykład pocztówki z nad morza

praca plastyczna

A teraz przyszedł czas na przypomnienie zasad bezpieczeństwa . Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wyjedziecie z rodzicami w różne miejsca. W tych obcych miejscach mogą się wydarzyć różne wypadki.
Co należy robić, aby uniknąć zagrożeń? Stwórzcie z rodzicami „wakacyjne przykazania”:
1. Nie oddalamy się od rodziców lub opiekunów.
2. Nie zjadamy nieznanych owoców, grzybów, roślin.
3. Kąpiemy się tylko w miejscach dozwolonych.
4. Nie bawimy się przy ulicy, na terenie budowy, wykopalisk.
5. Uważamy na owady i zwierzęta.

Należy bezwzględnie przestrzegać tych zasad, aby cało i zdrowo po wakacjach wrócić do domu i przedszkola.

bezp

bezp1

bezp2

bezp3

bezp4

bezp5

bezp6

Zapraszamy Was teraz do wykonania karty pracy. Przyjrzyjcie się ilustracjom przedstawiającym zachowania dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów. Pokolorujcie ilustracje, na których dzieci zachowują się odpowiednio (obie ilustracje).

karta pracy wakacje 001

Na zakończenie dzisiejszych zajęć posłuchajcie piosenki i przenieście się w świat podróży 🙂 Miłego dnia kochani 🙂