Najważniejsza jest rodzina – 5 latki

Dzień dobry drogie Przedszkolaki!!!

Witamy Was cieplutko w ten ponury i deszczowy dzień! Mamy nadzieję, że humory Wam dopisują i miło spędzicie ten dzień 🙂

W tym tygodniu w ramach tematyki tygodnia będziemy rozmawiać na temat rodziny, naszych kochanych mam i tatusiów. A czy wy pamiętacie , ze jutro 26 maj, a w tym dniu obchodzimy święto Mamy? Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_093106_przedszkouczek.pl

Na początku dzisiejszych zajęć zapraszamy Was do znanej zabawy. Zróbcie kółeczko z mamą, tatą lub rodzeństwem.

„Kółko graniaste”

Kółko graniaste,
Czworokanciaste,
Kółko nam się połamało,
Cztery grosze kosztowało,
A my wszyscy bęc!

Wydrukujcie zdjęcie lub przygotujcie zdjęcie swojej rodziny i poproście rodziców, żeby je ukryli 😉

Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_095323_przedszkouczek.pl

„Ukryty portret rodziny” – wprowadzenie do tematu zajęć zabawą muzyczno-ruchową.

Dzieci poruszają się  w rytmie muzyki klasycznej i poszukują ukrytego portretu rodziny. Na przerwę w muzyce zastygają w bezruchu. Zabawę prowadzimy do momentu odnalezienie przez dzieci ukrytego portretu rodziny (możemy pomagać dzieciom poprzez wskazówki ciepło/zimno, jeśli wystąpi taka potrzeba).

Kochani, znaleźliście zdjęcie swojej rodziny? Pewnie, że tak!

„Rodzina ” – rozmowa na temat odnalezionego zdjęcia

Obejrzyjcie dokładnie Wasze zdjęcie. Odpowiedzcie na pytania:

• Co przedstawia zdjęcie?
  • Kto na nim jest?
  • Z czym kojarzy Wam się słowo „rodzina”?

Przygotujcie teraz kartkę papieru. Pobawimy się w zabawę muzyczno-ruchową „Rodzinny spacer do parku”

(Muzyka MOZART SYMPHONY ↑↑↑)

Dzieci na przerwę w muzyce naśladują:

• wieje wiatr – dzieci zatrzymują się, układają kartę papieru na dłoniach na wysokości brody i dmuchają na nią;
  • pada deszcz – dzieci zatrzymują się, siadają na dywanie a przed sobą układają kartę i opuszkami palców delikatnie po niej stukają;
  • Uwaga! Kałuża – dzieci zatrzymują się, układają kartkę papieru przed sobą i przeskakują przez kałużę;
  • burza – dzieci zatrzymują się, kartę papieru zgniatają w kulę.

Kochani usiądźcie teraz wygodnie i posłuchajcie wiersza

„Moja rodzina i ja” – słuchanie wiersza B.  Szelągowskiej –

Moja rodzina i ja

Mama i tata, i jeszcze ja!
Babcia i dziadek, chomiki dwa!
Pod jednym dachem w zgodzie mieszkamy
i się wzajemnie bardzo kochamy
I nikt nikomu nie przypomina, że najważniejsza w życiu rodzina!

Spróbujecie odpowiedzieć na pytania:

• Kto mieszka w domu, który opisuje autorka wiersza?
  • Jaka relacja/uczucie panuje w domu, o którym opowiada wiersz?
  • Co według Was oznacza sformułowanie: „najważniejsza w życiu jest rodzina?” – jak Wy je rozumiecie?

„Kto należy do rodziny?” – zabawa dydaktyczna – rozkładamy na dywanie karty obrazkowe przedstawiające członków rodziny, tak, by dzieci nie widziały co się na nich znajduje. Następnie prosimy by dziecko  wybrało i odsłanił kolejne karty. Po odsłonięciu każdej karty  rozmawiamy z dziećmi na temat  osoby widocznej na danym obrazku (mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek . Następnie  pytamy dzieci co oznacza słowo rodzina (rodzina to grupa społeczna, która składa się z przynajmniej dwóch osób np. rodziców i ich dzieci). Kolejno kładziemy  karteczki z napisami: mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek – dzieci jeżeli potrafią same odczytują, jeśli nie oczywiście pomagamy. Następnie dzieci układają karteczki z napisami pod odpowiednimi kartami obrazkowymi.

Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_100955_przedszkouczek.pl

„Portret mojej rodziny” – wykonanie pracy plastycznej –  Wycinamy prostokąty i trójkąty na ubrania dla naszych członków rodziny oraz koła na głowy. Przyklejamy figury na kartkę i dorysowujemy włosy, ręce, nogi, oczy, nos, usta. Można dorysować jakąś scenerię np. łąkę/dom/plaże.) Po skończonej pracy  sprzątamy swoje miejsce pracy pracy!!! :):):)

Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_101407_przedszkouczek.pl Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_101346_przedszkouczek.pl Opera Zrzut ekranu_2020-05-25_101318_przedszkouczek.pl