Kapryśna pogoda- zabawy ruchowe

KAPRYŚNA POGODA –zabawy ruchowe .

Porozmawiajmy z dzieckiem na temat zmieniającej się pogody na wiosnę .

Zaobserwujmy aktualne zjawiska atmosferyczne za oknem. Zachęćmy maluszka do narysowania lub namalowania swoich obserwacji i wykonanie ,, kalendarza pogody” . Zapraszamy też do zabaw  ruchwych związanych z tym tematem .

Słońce świeci , deszczyk pada.

Na hasło : słońce świeci dzieci wyruszają na spacer i poruszają się w dowolnych kierunkach . Na hasło : deszczyk pada  dzieci uciekają przed deszczem i chronią się „przyklejając” plecy do ściany .

Kropelki i chmurki.

Przy dźwięku muzyki lub przy wyklaskiwaniu dzieci” kropelki” swobodnie biegają . Na hasło chmurka chwytamy się z dzieckiem za ręce i wirujemy w kole . Potem ponownie stajemy się kropelkami.

Wiatr i liście .

Dorosły pełni funkcję drzewa i stoi nieruchomo a dziecko to wiatr. Na dowolny głośny dźwięk wiatr biega między drzewem a drzewo kołysze się wykonując skłony tułowia w lewo i w prawo .Gdy dźwięk ucichnie wiatr przechodzi do przysiadu podpartego a drzewo nieruchomieje.

Omiń kałuże.

Rozkładamy na podłodze np. kilka klocków imitujących kałuże. Dziecko skacze obunóż omijając kałuże. Można również biegać w różnym tempie między kałużami

Lodowe sopelki.

Dziecko swobodnie biega. Na hasło lodowe sopelki dziecko stoi nieruchomo na jednej nodze, przyjmuje lodową pozę. Możecie wymyślić figurki lodowe wg własnej wyobraźni .

Ciepło , zimno

Narysuj i wytnij słoneczko. Zabawcie się w poszukiwania ukrytego słoneczka. Hasło ciepło oznacza dobry kierunek szukania a hasło zimno niewłaściwy.