Zabawy matematyczne

ZABAWY MATEMATYCZNE

*Papierowe kule-ćwiczenie orientacji przestrzennej.

Poszukajcie w domu niepotrzebnych kartek papieru lub starych gazet i zróbcie z dzieckiem papierowe kule. Niech dzieciak usiądzie na podłodze lub dywaniku i położy jedną papierową kulę przed sobą . Dziecko wykonuje zadane przez dorosłego zadania.

-Umieść swoją kulę z przodu tak, żeby móc na nią patrzeć i przesuwać ją do przodu.

Teraz przesuń swoją kulę do tyłu.

Teraz dziecko przechodzi do pozycji stojącej i podrzuca kulę.

Popatrz jak kula leci do góry, a następnie spada w dół .

Dziecko kładzie kule przed sobą .

Teraz będziemy udawać, że nasza kula leci do góry, a następnie spada.

Dziecko powoli opuszcza głowę i spogląda na podłogę.

Nasza kula powoli spada w dół .

Następnie dziecko umieszcza kulę przed sobą i za sobą .

Możemy zabawić się w przeliczanie kul, rozróżnianie ich kolorów , układanie kształtów figur geometrycznych a na koniec pozwólmy pobawić się kulami w dowolny  sposób .

*Książki , książeczki –tworzenie zbiorów

Wyszukajmy w domu książki i albumy różnych wielkości.  Posegregujcie książki wg różnych cech np.:

-wielkości ;

-grubości ;

-tematyki;

*Kolorowe ubranka-porównywanie kształtów

Do tej zabawy potrzebne będą części garderoby np., kilka koszulek. Najpierw ukryjmy je w różnych miejscach  i pozwólmy dziecku poszukać ukrytych ubranek. Kiedy zostaną odnalezione to rozłóżmy je przed sobą. Teraz dzieciak ma za zadanie odnaleźć różnice i podobieństwa  między ubrankami .