Czysta woda zdrowia doda – 3,4 – latki – Biedroneczki, Motylki – 14.04.

Dzień dobry Biedroneczki i Motylki!

Witamy Was w ten zimowo-wiosenny dzień! 🙂

W czasie dzisiejszych zajęć dowiemy się  dlaczego woda w naszym życiu jest tak ważna i dlaczego tak istotne jest dbanie o to, by nie była zanieczyszczona.

Opera Zrzut ekranu_2021-04-14_080939_przedszkouczek.pl

1. „Witam wszystkich, którzy…” – powitanie z dziećmi

Mama wypowiada zdanie „Witam Cię, jeśli… i macha do dziecka.  Jeżeli  zdanie jest prawdziwe – dziecko odmachuje:

• Witam Cię jeśli lubisz pić wodę (machamy)
  • Witam Cię jeśli bierzesz codziennie prysznic (machamy)
  • Witam Cię, jeśli lubisz kąpać się w wannie (machamy)

2. „Czysta woda zdrowia doda” – zabawa dydaktyczna

Jak myślicie o  czym będziemy dzisiaj rozmawiać?

Czysta woda zdrowia doda

Jak rozumiecie to hasło?

Wykonajcie teraz doświadczenie. Poproście rodziców o pomoc.

Potrzebne będą słoiki z czystą i brudną wodą

Porównajcie wodę i zastanówcie się z której szklanki/słoika napilibyście się wody i dlaczego?

Czy woda jest ważna w naszym życiu?

Woda jest bardzo ważna, gdyż stanowi główny składnik ludzkiego ciała i pokrywa większą część naszej planety.

3. „Z kamienia na kamień” – zabawa ruchowa

Mama  rozkłada na dywanie chustki, apaszki itp.  – „kamienie na rzece” tworząc z nich ścieżkę. Dziecko po kolei skaczą po „kamieniach”, aby przedostać się na drugą stronę rzeki. Zabawę prowadzimy trzykrotnie – pierwszy raz przechodząc, drugi raz – skacząc z nogi na nogę, trzeci raz – skacząc obunóż.

4. „Rzeki, morza, oceany” – zabawa dydaktyczna

Obejrzyjcie zdjęcia…

w jaki sposób możemy posegregować te zdjęcia?

np. czyste i zanieczyszczone;

pochmurne i słoneczne;

ze względu na rodzaj akwenu (morza/oceany, rzeki, jeziora).

Spróbujcie dokonać takiej segregacji!

5. „Nie uroń ani kropli” – zabawa dydaktyczno-ruchowa

Dziecko ustawia się w jednym końcu pokoju,  otrzymuje niemal pełną szklankę wody i ma za zadanie przenieść ją na drugi koniec dywanu i z powrotem, tak by, nie uronić, ani kropli wody.

Jak myślicie, dlaczego tak ważne jest, abyśmy oszczędzali wodę?

Mimo, że większa część naszej planety to woda, to tak naprawdę tylko niewielka jej część to woda pitna. Są regiony na świecie, gdzie nie ma wody w kranach i butelkach, tak jak my jesteśmy do tego przyzwyczajeni, a ludzie muszą chodzić do źródeł np. parę kilometrów. Dlatego bardzo ważne jest, byśmy dbali o wodę, nie zanieczyszczali jej i oszczędzali kiedy tylko możemy np. myjąc zęby wlewać wodę do kubeczka, biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie i zawsze sprawdzać czy po myciu rąk/zębów dobrze zakręciliśmy kran i na pewno woda z niego nie kapie.

6. „Woda” – wykonanie karty pracy

Wydrukujcie kartę pracy i rysujcie po śladzie fale i krople wody, a następnie pokolorujcie krople wody.

Opera Zrzut ekranu_2021-04-14_081037_przedszkouczek.pl

Miłego dnia Kochani!