Zabawy i opowieści ruchowe dla dzieci młodszych

MALUJEMY PISANKI-zabawy ruchowe z wykorzystaniem skakanki lub sznurka i dowolnych klocków .

Dorosły wprowadza dzieci do tematu : proponuje wykorzystanie wzorów często wykorzystywanych do ozdabiania pisanek.

* Linia ze skakanek ułożona wzdłuż .

Dziecko -przeskakuje obunóż z jednej skakanki na drugą ;

-przesuwa się wzdłuż skakanki prawą stopę na lewą stronę skakanki i lewą rękę na

prawą stronę skakanki tworząc wzór krzyżykowy.

-idzie wzdłuż skakanki na czworakach przodem;

-idzie wzdłuż skakanki na czworakach tyłem.

*Klocki ułożone jeden za drugim w odległości jednego metra .Można ćwiczenie wykonać na ślizgając się na kocyku.

Dziecko w leżeniu przodem wykonuje ślizg między klockami;

-w siadzie klęcznym wykonują ślizgi między klockami.

*Klocki ustawione w dwóch rzędach naprzemiennie .

Dziecko idzie we wspięciu na palcach omijając klocki wg wzoru podanego przez dorosłego .

MORSKA PRZYGODA-opowieść ruchowa z wykorzystaniem skakanki lub dowolnego sznurka.

Skakanka to statek. Dzieci lub dziecko siada wzdłuż „burty” zwrócone przodem do dorosłego siedzącego na „dziobie” .Wcielamy się w marynarzy , którzy wykonują polecenia kapitana . Dorosły opowiada i pokazuje niektóre czynności .

Ahoj moi dzielni marynarze ! Przed nami długi rejs. Czas wypłynąć na morze .Do wioseł! Powoli, spokojnie omijamy inne statki ! Jest wiatr ! Wciągamy żagiel! Równo! Raz, dwa! Raz, dwa ! Raz, dwa ! Teraz chwila odpoczynku. Rozejrzyjcie się dookoła …Ale piękne widoki .Patrzcie te ptaki to albatrosy .A tam widzicie wyspa .Pomachajcie do mieszkańców …O. Widzę zbliżającą się burzę .Morze zaczyna się kołysać. Trzymać się mocno ! Zerwał się wiatr , trzeba ściągnąć żagle . Zwijać żagle Równo! Raz , dwa ! Raz, dwa! Raz, dwa!  Trzymać się mono ! Ale pada ! Prawdziwa ulewa. Założyć kaptury i kamizelki ratunkowe .Morze jest teraz niebezpieczne ! Czujecie, jak statek się kołysze.? Chwyćmy się za ręce, aby nikt nie wypadł. Nareszcie przestało padać . Morze się uspakaja. Zdjąć kamizelki i kaptury .Do wioseł.Razem. Raz, dwa ! Raz, dwa! Raz, dwa! Zaraz złapiemy wiatr! Wciągamy żagiel! Równo! Raz ,dwa ! Raz dwa ! Raz, dwa !Moi dzielni marynarze! Pokonaliśmy burzę ! Widzę już nasz  port! Dopływamy na miejsce .