Pomysły na zabawy ćwiczące narządy mowy u dzieci młodszych

Pomysły na zabawy ćwiczące narządy mowy u dzieci młodszych .

Mocny wdech:

• Połóż piłeczkę pingpongową na stole i spróbujcie na zmianę ją zdmuchnąć. Potem przesuwajcie ją po podłodze za pomocą wydmuchiwanego powietrza, np. od siebie do kanapy, do drzwi, przez próg. Możecie też urządzić wyścigi – każdy dmucha na własną piłkę.
  • Na stole lub na podłodze ustawcie bramkę ;np. z pudełka po butach .Strzelajcie na zmianę gole, wdmuchując piłeczki do bramek .
  • Nadmuchanie balonika to też świetny trening. A potem ; komu uda się jednym dmuchnięciem przesunąć go dalej?

Giętki język:

• Pobawmy się, że język jest szczotką i musi umyć ząbki. Niech dziecko czubkiem języka dotyka po kolei górnych ząbków od lewej do prawej , potem w drugą stronę . Góra umyta? Pora na dolne ząbki.
  • A może będzie pędzelkiem? Język maluje sufit w buzi albo oblizuje dokładnie usta, bo jest szminką.
  • Język może też być piłką! Niech poodbija się chwile od podłogi do sufitu( od dna jamy ustnej do podniebienia). Czyja piłka poskacze dzisiaj w buzi dłużej.

Głoska R:

• Naśladowanie ssania cukierka .
  • Odklejanie językiem kawałka kukurydzianego chrupka przyklejonego do podniebienia.
  • Naśladujmy stukot końskich kopyt. Koń jedzie szybko , coraz wolniej, aż zatrzymuje się- język zostaje przyssany do podniebienia.
  • Zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka- niech dziecko położy skrawek papieru na lekko uniesionym czubku języka, następnie energicznie dmucha, wprawiając czubek języka w drganie.
  • Naśladowanie dźwięków np. budzika: drrryń, drrryń czy parskania konia:prrr.

Jak zrobić z maluchem własne zabawki do ćwiczeń logopedycznych.

• SMOCZA DMUCHAWKA

Przygotuj rolkę po papierze toaletowym, kolorowy papier lub farby, bibułę, klej, nożyczki. Oklejcie rolkę papierem lub pomalujcie farbami .Wytnijcie z bibuły paski( smoczy ogon), przyklejcie wewnątrz rolki , oczy i nos naklejcie na rolkę . Dmuchanie w nią sprawi, że smocze języki ognia będą się ruszać – to świetna zabawa ćwicząca sprawność oddechową i mięsień wokół ust.

• MOBIL NA PATYKU

Przygotuj sznurek lub wąskie wstążki, papier, piórka i kawałek patyka. Przywiążcie sznureczki do kijka, przyklejcie na ich końcach piórka i małe papierowe elementy ( gwiazdki, chorągiewki).Przy każdej okazji ćwiczcie mocno na nie dmuchając.

Propozycje literatury bogatej w ćwiczenia języka: wiersze, rymowanki i zabawy.

• Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”- Marta Galewska-Kustra.
  • ,,Rymowanki i wierszyki do języka gimnastyki”- Danuta Klimkiewicz.