Zwierzęta z wiejskiego podwórka i ich dzieci- 5-latki

witajcie ,,Pszczółki”
,,Zwierzęta z wiejskiego podwórka i ich dzieci”.

Pomoce do przygotowania przez rodziców w domu:

poduszki, koce, butelki, ilustracje zwierząt gospodarskich, ilustracje zwierząt hodowanych na wsi i ich dzieci, piosenka: Stary Donald farmę miał, papier kolorowy, klej, nożyczki.
1.
Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Zgadnij jakie zwierzę jest na obrazku?

Rodzic kładzie  na stole ilustrację do zgadywania- dziecko się przygląda ,rodzic przygotowuje kartkę białego papieru, wycina w niej małe koło ok. 1 cm, następnie nakłada na ilustracje, dziecko ma rozpoznać widoczny fragment zwierzątka w wyciętym otworze, jeśli ma problem – powiększamy otwór. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jakie zwierzę znajduje się na fotografii.

ilustracje

2.    Zabawa ruchowa – Tor przeszkód.

Rodzic układa na podłodze poduszki, koce, butelki w taki sposób, aby powstał tor przeszkód. Zadaniem dziecka jest pokonanie toru przeszkód poruszając się tak jak: kura, koń, krowa, kaczka, piesek, kotek itp.
3.    Zabawa dydaktyczna
− Rodzina zwierząt.
Rodzic informuje dziecko, że każde dorosłe zwierzę ma swoje dziecko, które ma inną nazwę. Rodzic prezentuje dziecku ilustracje przedstawiające rodziny zwierząt. Wspólnie nazywają każde ze zwierząt. Dziecko porównuje wygląd zwierząt, określając najważniejsze różnice między nimi (np. kolor dorosłej kaczki i małego kaczątka).
rodziny zwierząt
zwierzeta i ich rodziny
4.    Aktywne słuchanie piosenki Stary Donald farmę miał.https://www.youtube.com/watch?v=fUX5kYzzi5Q
    nauka na pamięć.
Rodzic  odtwarza dziecku piosenkę Stary Donald farmę miał. Dziecko słucha piosenki i stara się zapamiętać tekst. Rodzic odtwarza piosenkę kolejny raz. Dziecko śpiewa piosenkę i powtarza odgłosy zwierząt.

5.    Praca plastyczna  – zwierzęta hodowlane /origami, pomoce:papier kolorowy , nożyczki, klej, cyrkiel dla rodzica

Zwierzęce zagadki

6.    Zagadki.

Rodzic czyta dziecku zagadki:
Lubi głośno gdakać,
kiedy zniesie jajko.
Każdy wie, że jest stałą
kurnika mieszkanką.
wszystkich wczesnym rankiem
budzi na śniadanie.
(kogut)
7.    Zagadki ruchowe – Jakim jestem zwierzęciem?

Rodzic lub dziecko pokazuje za pomocą ruchu, jakim jest zwierzątkiem. Dziecko próbuje odgadnąć zagadkę. Jeśli zadanie jest zbyt trudne, naśladujemy głos tego zwierzęcia.

8.    Zapoznanie z wybranymi popularnymi przysłowiami, których bohaterami są zwierzęta, wyjaśnienie ich znaczenia. Rodzic czyta dziecku przysłowia i wyjaśnia co one oznaczają.

Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała.

– jeśli ktoś jest nieostrożny wtedy spotykają go przykre konsekwencje.

Zapomniał wół, jak cielęciem był.

– to powiedzenie jest używane, gdy starsza osoba lub bardziej doświadczona zapomina że również popełniała błędy.

Koń ma cztery nogi i tak się potyka.

– każdy może zrobić błąd.

Pasuje jak wół do karety.

– zupełnie nie pasuje.

Nie kupuj kota w worku.

– jakaś osoba decyduje się na coś bez wcześniejszego sprawdzenia.

Dziecko dzieli na sylaby każde przysłowie.

9.Rozpoznawanie głoski w nagłosie:

Rodzic podaje nazwy różnych zwierząt, które mieszkają na wsi. Zadaniem dziecka jest określić na jaką literę rozpoczyna się nazwa zwierzęcia.

10.    Ćwiczenia głowy i szyi – Koń kiwa głową.
Dziecko w siadzie skrzyżnym, z rękami ułożonymi na kolanach, wykonuje skłony głową do przodu, starając się dotknąć brodą do klatki piersiowej i do tyłu. Następnie kręci głową w prawo i w lewo.
11.    Ćwiczenia zręczności – Koń na biegunach.
Dziecko w siadzie skrzyżnym, chwyta za stopy od zewnętrznej strony, wygina plecy jak bieguny konia – lekko huśta się w tył, na plecy, i w przód, do siadu.
12.    Ćwiczenia równowagi – Koń grzebie nogą.Dziecko maszeruje po pokoju unosząc wysoko kolana. Na hasło Konie zatrzymują się, rży jak koń i grzebie  nogą – lekko uderzając o podłogę palcami lewej i prawej stopy, na zmianę.