Wielkanocne zwyczaje – 3,4 – latki – Biedroneczki, Motylki – 1.04

Dzień dobry Drogie Przedszkolaki!

Opera Zrzut ekranu_2021-04-01_102840_przedszkouczek.pl

Witam Was w Dzień Prima Aprilis 🙂

Czy Wy wiecie co to za dzień?

1 kwietnia, czyli Prima Aprilis, polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu kogoś w błąd. Jednak ważne, by nikomu nie zrobić przy tym krzywdy czy przykrości.

Zróbcie dziś jakiś mały żarcik komuś w swojej rodzinie 🙂

A tym czasem zapraszam Was do wykonaniu kilu zadań przygotowanych na dzisiejszy dzień!

1. „Złap się za…” – zabawa ruchowa

dziecko porusza się po  rytmie dowolnej muzyki. Na przerwę w muzyce, rodzic mówi, za jaką część ciała dziecko ma się złapać, jednocześnie myląc je i pokazując na sobie inną część ciała np.  mówi: „Złap się za ramię”, a sam łapie się za brzuch. Podaje tak 3 części ciała i ponownie włącza muzykę, a dziecko ponownie poruszają się po pokoju.  Zabawę powtarzamy 3-4-krotnie.

2. „Wielkanoc za granicą” – pogadanka

• Czy myślicie, że w innych krajach też obchodzi się Wielkanoc? (tak)
  • Czy wydaje wam się, że wygląda to tak samo jak u nas? (nie)

Jeżeli macie w domu globus lub mapę świata poproście rodziców żeby pokazali Wam różne kraje i opowiedzieli jak tam obchodzi się Wielkanoc.

Opera Zrzut ekranu_2021-04-01_102259_tablicaszkolna.plOpera Zrzut ekranu_2021-04-01_102327_www.google.com

• Stany Zjednoczenie: szukanie ukrytych jajek, dekorowanie wielkanocnymi motywami kapeluszy, najważniejszy symbol to zajączek
  • Wielka Brytania: zawody w turlaniu ugotowanych na twardo jajek z górki/pagórka
  • Szwecja: przebieranie się za „Wielkanocne wiedźmy” w Wielki Czwartek, odwiedzanie w tych strojach sąsiadów i otrzymywanie od nich przysmaków
  • Hiszpania: kolorowe i głośne procesje przez cały tydzień
  • Jamajka: biesiadowanie na plaży
  • Niemcy: ozdabianie kolorowymi jajkami drzew, szukanie ukrytych przysmaków
  • Włochy: uroczysty obiad z bliskimi, symbolem Wielkanocy jest baranek

Czy wiecie?

• Jakie elementy wspólne znaleźliście między tradycjami innych krajów, a naszymi? (symbol jajka, baranka, zajączka)
  • Co odróżniało te kraje od naszego? (brak uroczystego śniadania, wróżby, przebieranie się, procesje na ulicach)
  • W którym z wymienionych krajów chcielibyście spędzić Wielkanoc i dlaczego?

3. „Żółty kurczaczek” – nauka piosenki – nauka drugiej zwrotki piosenki „Żółty kurczaczek”.

Zaśpiewajcie teraz pierwszą zwrotkę i refren piosenki, którą uczymy się w tym tygodniu.

Pamiętacie?

Ze skorupki wyskakuję,
Mama kurka mnie pilnuje,
A ja biegam tu i tam,
Skrzydełkami macham Wam.

Jak słoneczko wszystkich cieszę,
Taki ze mnie żółty śmieszek.
Każdy bardzo lubi mnie
I się ze mną bawić chce.

Bo ja jestem kurczak mały.

Powtórzcie za mamą lub tatą słowa drugiej zwrotki piosenki , a potem spróbujcie zaśpiewać całą piosenkę.

4. „W oczekiwaniu na Wielkanoc” – wykonanie kart pracy

Jeżeli macie możliwość wydrukujcie kartę pracy, jeśli nie wskażcie paluszkiem na monitorze komputera.

Opera Zrzut ekranu_2021-04-01_103149_przedszkouczek.pl

5. Wielkanocna gra „Dobble”.

A na koniec zapraszam Was do zabawy w Wielkanocne Dobble. To niesamowita zabawa, utrwalanie symboli wielkanocnych, a także ćwiczenia percepcji wzrokowej, skupiania uwagi, cierpliwości, spostrzegania.

Każda karta jest unikalna i łączy się z innymi tylko jednym obrazkiem.

Gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą!

Opera Zrzut ekranu_2021-04-01_104048_www.specjalni.pl

Opera Zrzut ekranu_2021-04-01_104102_www.specjalni.pl