Kto wykluwa się z jajek – 4,5 latki

Witajcie drogie przedszkolaki. Dziś kontynuujemy temat o jajkach, poznamy ich rodzaje i kto się z nich wykluwa.

Najpierw zastanówcie się z rodzicami do czego używamy jajek? Wymieńcie dania do których potrzebne są jajka?

Zamieńmy się w turlające jajeczka. „Jestem jajeczkiem” – zabawa ruchowa – dzieci kładą się na końcu dywanu i ostrożnie turlają się na jego drugi koniec. Zabawę powtarzamy 4-6 razy.

„Kto wykluwa się z jajka?” – zabawa dydaktyczna –obejrzyjcie ilustracje z pliku KtoWykluwaSieZJajka i  zastanówcie się, które z nich wykluwają się z jajek.  Zwierzęta, które wykluwają się z jajek nazywamy jajorodnymi i należą do nich w większości bezkręgowce, ryby, płazy, gady i ptaki (ślimak, ryba, żaba, motyl, krokodyl, struś, indyk, gęś, kaczka, kura, przepiórka). Jaja ryb nazywamy ikrą, natomiast jaja żab tworzą skrzek. Popatrzcie na  różne rodzaje jajek, do kogo mogą one należeć?

 

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_221837_przedszkouczek.pl

 

 

Poznajmy teraz cykl życia kury , opowiedzcie co dzieje się na poszczególnych obrazkach ?

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_222019_przedszkouczek.pl

 

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_222032_przedszkouczek.pl

 

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_222048_przedszkouczek.pl

 

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_222103_przedszkouczek.pl

 

Opera Zrzut ekranu_2021-03-30_222124_przedszkouczek.pl

 

Zabawimy się teraz w „Jajko i kurczak” – zabawa ruchowa – dzieci poruszają się swobodnie po dywanie w rytmie piosenki „Kurka i pisanki”. Na pauzę w muzyce i hasło rodzica przyjmują określoną postawę ciała: „jajko!” – kładą się na podłodze, zwijają ciało w kulkę i turlają się z boku na bok; „kurczak!” – układają ramiona w skrzydełka i poruszają się po dywanie drobnymi kroczkami. Muzykę zatrzymujemy w różnych odstępach czasu, tak, by każde hasło pojawiło się min. 3 razy.

https://www.youtube.com/watch?v=6RH8hXpWnlk – link do piosenki

Zapraszam Was teraz do wykonania pracy plastycznej „Od jajka do kury” .  Będziecie potrzebować białe kartki, żółte kartki, flamastry, farby, nożyczki i klej. Tak prezentuje się gotowa praca 🙂

OdJajkaDoKury

 

  1. Przyklejamy na samej górze największego jaja brązowe paski z papieru kolorowego
  2. Przyklejamy na nich małe jajeczko
  3. Przyklejamy na środku po prawej stronie kartki średnie jajko
  4. Rysujemy na nim główkę kurczaka wystającą z pękniętego jajka
  5. Przyklejamy do niej oczu
  6. Przyklejamy na samym dole kartki średnie jajko
  7. Kolorujemy je na żółto
  8. Doklejamy ruchowe oczka
  9. Dorysowujemy łapy, dziób i skrzydełka
  10. Malujemy dłoń brązową farbą
  11. Odbijamy ją na środku po lewej stronie kartki
  12. Myjemy ręce
  13. Na odbitej dłoni dorysowujemy łapy, skrzydła, dziób i grzebień
  14. Doklejamy oczka
  15. Dorysowujemy strzałki między poszczególnymi etapami.

 

Poniżej szablon jajka do wycięcia

OdJajkaDoKurySzablon

 

 

 

Teraz możecie wykonać z rodzicami lub rodzeństwem eksperymenty z jajkami. Będziecie do tego potrzebować:  tacę, dwa słoiki z wodą, sól, łyżkę, butelkę plastikową, spodek, miskę, jajka nieugotowane i jedno ugotowane.

1. Jajko składa się ze skorupki, białka i żółtka, czy wiecie jak rozpoznać, czy jajko jest surowe, czy ugotowane. Zakręćcie na tacy dwoma jajkami. Które z tych jajek to jajko surowe, a które ugotowane? Jajko gotowane kręci się o wiele lepiej niż jajko surowe, które ma specjalne wiązania. Jajko ugotowane już ich nie ma, jest jedną masą.

2. Do jednego słoika wsypcie i wymieszajcie 3 łyżki soli.  Czy jajko będzie się unosić na wodzie, czy może opadnie.  Włóżcie do każdego słoika jedno nieugotowane jajko.  Co się z nimi stało?  Jajko pływa w słoiku z solą, a tonie w słoiku bez niej.  Zależy to od gęstości. Jajko tonie, gdyż ma mniejszą gęstość od wody. Woda z solą zwiększa swoją gęstość i wtedy jajko się unosi. Zjawisko to możemy zaobserwować w niektórych morzach, gdzie jest bardzo wysokie zasolenie i nie trzeba umieć pływać, by unosić się na wodzie.

3. Gdy przygotowujemy np. ciasto, trzeba oddzielić biało od żółtka.  Poznajmy na to prosty sposobu. Rozbijcie jajko na spodeczku, następnie weźcie plastikową butelkę i umieśćcie jej otwór nad żółtkiem. Delikatne naciskanie wsysa je do środka, szybko podnoście  i wypuście do miski. Poniżej filmik, który prezentuje oddzielanie żółtka od białka.

https://www.youtube.com/watch?v=6HcH3hE6_SA

 

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić 🙂 Do jutra !!

 

 

 

 

 

 

To Top