Wielkanocne zwyczaje -4,5 latki

Dzień dobry drogie przedszkolaki. Niestety znowu spotykamy się przed komputerem, mamy jednak nadzieję, że to będą tylko 2 tygodnie, które szybko minął i spotkamy się wszyscy zdrowi i uśmiechnięci w przedszkolu.

Kochani już za pasem święta Wielkanocne 🙂 poznajmy bliżej tradycje z nimi związane.

palma

 

Palemki na szczęście. Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną. Palemki- rózgi wierzbowe , gałązki bukszpanu, malin, porzeczek- ozdabiano kwiatami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej, poświęconej bazi miało zapewnić zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.

 

swiateczne-porzadki

Świąteczne porządki. Przed Wielkanocą robimy wielkie, świąteczne porządki, nie tylko po to, by mieszkanie lśniło czystością. Porządki mają także symboliczne znaczenie – „wymiatamy” z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

 

swieconka

Święconka. Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędliny (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan- bo „gorycz” męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania , masło- oznakę dobrobytu i jajka- symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji . Tego dnia święcono też wodę.

babka-wielkanocna-pku.jpg_alpha-0_cr-wp_776x517_im

mazurek

Wielka Niedziela- dzień radości. W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka.

lany pon

 

Lany poniedziałek. Lany poniedziałek, śmigus- dyngus, święto lejka- to zabawa, którą wszyscy doskonale znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały lepsze szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła- to nieprędko znalazła męża.

 

szukanie jajek

Szukanie zajączka. Wyrazem wielkanocnej radości rodziny może być , po zakończeniu śniadania, wspólna zabawa zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

Pisanki-wielkanocne

Wielkanocne jajo. Króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości.

Poznaliście główne i najważniejsze symbole Wielkanocy. Zapraszam Was do wykonania karty pracy. Pokolorujcie tyle symboli wielkanocnych ile pokazują palce dziecka.
karta 1

 

Przyjrzyjcie się przygotowaniom świątecznym na karcie pracy , opowiedzcie co dzieje się na obrazkach w odpowiedniej kolejności. Dokończcie dekorować mazurka wielkanocnego.

 

karta 2

 

Na zakończenie wydrukujcie obrazek, potnijcie go po liniach i złóżcie puzzle, ćwicząc przy tym znajomość cyfr od 1 do 4.

 

puzzle

 

Życzymy Wam miłej pracy 🙂 a po pracy obejrzyjcie krótką bajkę 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=nDlJVu4rXrU

https://www.youtube.com/watch?v=nDlJVu4rXrU

To Top